دوره 9، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1401 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 72-57 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکترای تخصصی، گروه روانشناسی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاداسلامی، ارومیه، ایران
2- استادیار، گروه روانشناسی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاداسلامی، ارومیه، ایران ، f.farshbaf@iaurmia.ac.ir
3- دانشیار، گروه روانشناسی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاداسلامی، ارومیه، ایران
4- استادیار، گروه روانشناسی، واحد ارومیه، دانشگاه آزاداسلامی، ارومیه، ایران
چکیده:   (1962 مشاهده)
مقدمه: اختلال نافرمانی مقابله‌­ای یکی از مهم‌ترین اختلالات دوران کودکی و نوجوانی است که از طیف اختلالات رفتار ایذایی و برونی­‌ساز می‌­باشد.
هدف: هدف مطالعه حاضر بررسی مقایسه‌­ای اثربخشی درمان شناختی رفتاری و هیپنوتراپی بر بهبود مهارت­‌های تنظیم هیجانی و مهارت­‌های ارتباطی نوجوانان دارای اختلال نافرمانی مقابله‌­ای بود.
روش: این پژوهش در قالب طرح کارآزمایی بالینی با پیش‌آزمون و پس‌آزمون و دوره پیگیری یک ماهه اجرا شد. از میان دانش‌­آموزان مقطع دبیرستان شهرستان ارومیه، با تشخیص اختلال نافرمانی مقابله­‌ای که در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ مشغول به تحصیل بودند، ۵۱ نفر به شکل هدفمند و با کمک مدیران و معلمان مدارس، والدین و استفاده از مصاحبه تشخیصی و همچنین معیارهای ورود انتخاب و در سه گروه (۱۷ نفر درمان شناختی رفتاری، ۱۷ نفر هیپنوتراپی و ۱۷ نفر کنترل) به شکل تصادفی جایگذاری شدند. سپس گروه شناختی رفتاری هیپنوتراپی براساس پروتکل­‌های استاندارد مداخله‌­ای تحت مداخله قرار گرفته، اعضای کنترل مداخله‌­ای دریافت نکردند و پس از پایان یک ماه آزمون پیگیری به عمل آمد و مقیاس‌های پژوهش مجدداً استفاده شد. ابزارهای این پژوهش شامل: سیاهه رفتاری نسخه والدین (
CBCL)، پرسشنامه­‌ی تنظیم شناختی هیجان و پرسشنامه مهارت­‌های ارتباطی بود. برای تجزیه و تحلیل داده‌­ها از نرم­‌افزار SPSSنسخه ۲۲ و آزمون تحلیل واریانس اندازه‌­گیری مکرر استفاده شد.
یافته­‌ها: یافته‌های این پژوهش نشان داد که هر دو درمان شناختی رفتاری و هیپنوتراپی در بهبود مهارت­‌های ارتباطی (۰/۲۲۴>
P، ۱/۵۳=F)، مهارت­‌های سازگارانه تنظیم هیجان (۰/۵۷۵>P، ۲/۴۵=F) و کاهش مهارت­‌های ناسازگارانه تنظیم هیجان (۰/۱۲۷>P، ۲/۵۶=F) به یک میزان مؤثر واقع شده‌اند و تفاوت معناداری بین آن­‌ها وجود نداشت.
نتیجه­‌گیری: نتایج پژوهش حاضر حاکی از آن است که درمان هیپنوتراپی و درمان شناختی رفتاری به یک اندازه می‌توانند در بهبود مهارت­‌های تنظیم هیجان و مهارت­‌های ارتباطی مؤثر عمل کنند و می­‌توان در کار با نوجوانان دارای اختلال نافرمانی مقابله­‌ای از این مداخلات سود جست.
متن کامل [PDF 563 kb]   (1014 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/25 | پذیرش: 1400/12/1 | انتشار: 1401/1/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.