دوره 6، شماره 4 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1398 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 99-90 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کاندیدای دکتری تخصصی روان‌شناسی، گروه روان‌شناسی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- دکتری تخصصی روان‌شناسی بالینی، گروه روان‌شناسی بالینی و سلامت، دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران ، Sae_sadeghi@sbu.ac.ir
3- کارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی، پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهیدبهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (3331 مشاهده)

مقدمه: اختلال پیوستار اُتیسم اختلالی عصب تحولی است که تاکنون سبب­‌شناسی آن به‌­طور قطعی مشخص نشده است. مطالعاتی که بر روی ویژگی­‌های خویشاوندان افراد مبتلا به اختلال پیوستار اُتیسم انجام شده است، نشان داده‌­اند که خویشاوندان افراد مبتلا به اختلال پیوستار اُتیسم نیز درجاتی خفیف از علائم این اختلال را نشان می­‌دهند.
هدف: این پژوهش با هدف مقایسه کارکردهای اجرایی در والدین کودکان با و بدون اختلال پیوستار اُتیسم انجام شد. جامعه آماری شامل کل والدین کودکان با و بدون اختلال پیوستار اُتیسم در شهر سنندج بود.
روش­: نمونه مورد بررسی شامل ۳۰ نفر از والدین کودکان با اختلال پیوستار اُتیسم (۱۱ مرد و ۱۹ زن) و ۳۰ نفر از والدین کودکان بدون این اختلال (۱۰ مرد و ۲۰ زن) بود که به‌­صورت نمونه‌­برداری در دسترس انتخاب و همتاسازی شدند. ابزار این پژوهش پرسشنامه توانایی‌­های شناختی (نجاتی، ۱۳۹۲) بود. داده‌­ها با استفاده از روش تحلیل واریانس چندمتغیری تحلیل شدند.
یافته­‌ها: نتایج نشان داد تفاوت میانگین نمره‌­های کنترل مهاری و توجه انتخابی (۰/۰۵>P)، تصمیم‌­گیری (۰/۰۰۱>P)، برنامه‌ریزی (۰/۰۰۱>P)، توجه پایدار (۰/۰۰۱>P) و انعطاف‌­پذیری شناختی (۰/۰۰۱>P) در والدین کودکان با و بدون اختلال پیوستار اُتیسم معنادار است.
نتیجه‌گیری: نتایج این مطالعه از فرضیه‌­های فنوتایپ گسترده اُتیسم و پیوستاری بودن اختلال پیوستار اُتیسم حمایت می­‌کند و لزوم توجه به کیفیت­‌های روان­شناختی والدین کودکان با اختلال پیوستار اُتیسم را نشان می­دهد.

متن کامل [PDF 458 kb]   (1578 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/3/11 | پذیرش: 1398/7/3 | انتشار: 1398/7/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.