[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 2، شماره 4 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1394 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 45-57 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی معنادرمانی گروهی بر امید به زندگی دبیران دبیرستان های شهرستان میانه
کارشناس ارشد روانشناس بالینی فریبا موسوی
گروه روانشناسی، دانشکده علوم انسانی ، دانشگاه آزاداسلامی واحد تنکابن، تنکابن، ایران
چکیده:   (1032 مشاهده)
 مقدمه: معلمان به واسطۀ ماهیت شغلی خود، با مشکلات عدیده ا ی(پرحجمی کار، افت تحصیلی دانش آموزان، حقوق و مزایای ناکافی،... ) مواجه هستند، که این مشکلات همگی بر سلامت آنها تأثیرگذار بوده و با استمرار این مشکلات آسیب پذیری آنها را بالا برده و نهایتاً ممکن است منجر به بیماری و کاهش امید به زندگی در میان آنان شود.

هدف: هدف پژوهش حاضر، اثربخشی معنادرمانی گروهی بر امید به زندگی دبیران زن دبیرستان های شهرستان میانه در سال تحصیلی 91-1390 بود.

 روش:در این پژوهش از روش تحقیق نیمه تجربی طرح پیش آزمون و پس آزمون و پیگیری با گروه کنترل استفاده شده است. برای این منظور پس از نمونه گیری از جامعه آماری 200 نفره دبیران، تعداد 60 نفر از دبیران زن دبیرستانها به شیوه ی در دسترس انتخاب و از این تعداد 30 نفر در گروه آزمایش و 30 نفر در گروه کنترل به صورت تصادفی جایگزین شدند. روش معنادرمانی گروهی طی هشت جلسه هر هفته دو جلسه برای گروه آزمایش اجراشد و به گروه کنترل ، آموزشی داده نشد. همه آزمودنی‌ها قبل از آغاز آموزش و پس از آن، آزمون امید به زندگی میلر را پر کردند. در مرحله بعد جهت سنجش ماندگاری آموزش های داده شده پس از 1 ماه آزمون پیگیری امید به زندگی اجرا گردید . برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از تحلیل واریانس دوطرفه همبسته استفاده شد.

یافته ها: نتایج تحلیل واریانس نشان می‌دهد که میزان امید به زندگی در مرحله پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری تفاوت معنی‌داری دارد p<0. 001) (. همچنین پس از اجرای جلسات، پیگیری با فاصله ی یک ماه ، سودمندی معنادرمانی گروهی را نشان داد.

 نتیجه گیری: نتایج تحقیق نشان می دهد که می توان از روش معنادرمانی گروهی به عنوان روشی مستقل ویا در کنار سایر درمان ها در جهت افزایش امید به زندگی استفاده کرد. 

واژه‌های کلیدی: کلید واژه: معنادرمانی گروهی، امید به زندگی، دبیران دبیرستان.
متن کامل [PDF 367 kb]   |   متن کامل (HTML)   (688 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۵/۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۱/۱۹
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

moosavi F. The Effectiveness of Group Logotherapy on the hope to life of the Miyaneh School Teachers. Shenakht Journal of Psychology and Psychiatry. 2016; 2 (4) :45-57
URL: http://shenakht.muk.ac.ir/article-1-126-fa.html

موسوی فریبا. اثربخشی معنادرمانی گروهی بر امید به زندگی دبیران دبیرستان های شهرستان میانه. مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت. 1394; 2 (4) :45-57

URL: http://shenakht.muk.ac.ir/article-1-126-fa.htmlدوره 2، شماره 4 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه علمی پژوهشی شناخت Shenakht journal of psychology & psychiatry
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3840