:: دوره 7، شماره 6 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1399 ) ::
جلد 7 شماره 6 صفحات 85-99 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای ارتباط بین تروماهای دوران کودکی با کارکرد شخصیت و صفات مرضی در بیماران دارای اختلال شخصیت مرزی و گروه غیر بیمار
منا استادنوروزی ، مهدی زمستانی
کارشناس ارشد روانشناسی بالینی، گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (1028 مشاهده)
مقدمه: بررسی پیشینه افراد دارای اختلال شخصیت مرزی نشان می‌دهدکه اغلب این افراد در محیط‌های متزلزل خانوادگی پرورش یافته‌اند.
هدف: پژوهش حاضر با هدف پیش‌بینی رابطه‌ی کارکرد شخصیت و صفات مرضی در بیماران دارای اختلال شخصیت مرزی و گروه نرمال از طریق تروماهای دوران کودکی انجام شد.
روش: پژوهش حاضر از نوع علی- مقایسه ای و همبستگی بود. جامعه آماری را ۲۱۴ نفر از دانشجویان سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ دانشگاه کردستان و ۲۵ نفر از بیماران دارای اختلال شخصیت مرزی بستری از آذر تا بهمن سال ۱۳۹۷ در بیمارستان روانی قدس، به روش نمونه‌گیری در دسترس تشکیل دادند و به پرسشنامه‌های آسیب‌های دوران کودکی (برنشتاین و فینک، ۱۹۹۸)، مقیاس بلند سطوح کارکرد شخصیت (موری و همکارن، ۲۰۱۱)، نسخه بلند سیاهه شخصیت برای پنجمین ویرایش راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانپزشکی (انجمن روانپزشکان آمریکا، ۲۰۱۳) و پرسشنامه اختلالات شخصیت (فیرست و همکاران، ۱۹۹۷) پاسخ دادند. تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون لجستیک انجام شد.
یافته‌ها: بین نمرات اختلال شخصیت مرزی با کارکرد شخصیت در سطح (۰/۰۰۰>
P) و ترومای کودکی در سطح (۰/۰۰۰>P) ارتباط مستقیم و معنادار یافت شد. یافته‌های پژوهش حاضر با استفاده از رگرسیون لجستیک نشان دادند که بدکارکردی شخصیت و تروماهای دوران کودکی در سطح (۰/۰۰۰>P) قادر است با درصد تبیین ۲۳ الی ۴۸ ٪ گروه دارای اختلال شخصیت مرزی را از گروه غیر بالینی تفکیک نماید.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج اختلال شخصیت مرزی از طریق تجارب تروماتیک دوران کودکی و بدکارکردی شخصیت قابل پیش‌بینی است و به بالینگران توصیه می‌شود در کار با بیماران مرزی نقش تروماهای دوران کودکی را در نظر داشته باشند.
واژه‌های کلیدی: اختلال شخصیت مرزی، سوء استفاده از کودک، پنجمین ویرایش راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانپزشکی، دانشجویان
متن کامل [PDF 677 kb]   (349 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/8/1 | پذیرش: 1399/10/21 | انتشار: 1399/11/24XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 6 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها