دوره 7، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1399 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 140-126 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Enayatian O, Amiri M, Zarabi Moghadam Z. Investigating the mediating role of dysfunctional attitudes on the relationship between early maladaptive schemas and clinical symptoms in migraine patients. Shenakht Journal of Psychology and Psychiatry 2020; 7 (1) :126-140
URL: http://shenakht.muk.ac.ir/article-1-852-fa.html
عنایتیان امید، امیری مهدی، ضرابی مقدم زینب. بررسی نقش واسطه‌ای نگرش‌های ناکارآمد در رابطه بین طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشانگان بالینی در بیماران مبتلا به میگرن. مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت. 1399; 7 (1) :126-140

URL: http://shenakht.muk.ac.ir/article-1-852-fa.html


1- کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، مربی، دانشگاه خیام مشهد، مشهد، ایران
2- استادیار، گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مشهد، ایران ، Amiri.psy@gmail.com
3- کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، مربی، گروه مشاوره و روانشناسی، دانشگاه خیام مشهد، مشهد، ایران
چکیده:   (2630 مشاهده)
مقدمه: مطالعات انجام شده در خصوص بیماری روان‌تنی میگرن نشان دهنده مزمن بودن این بیماری است و در این پژوهش نقش واسطه‌ای نگرش‌های ناکارآمد در رابطه بین طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشانگان بالینی افراد میگرنی مورد مطالعه قرار گرفته است.
هدف: هدف این پژوهش بررسی نقش واسطه‌ای نگرش‌های ناکارآمد در رابطه طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشانگان بالینی در افراد مبتلا به میگرن است.
روش: روش پژوهش از نوع تحلیل مسیر است. در خصوص این پژوهش باید اشاره کرد که جامعه مورد مطالعه افراد میگرنی شهر مشهد بوده که ۹۶ مرد و ۱۶۱ زن و نمونه‌گیری به گونه در دسترس انجام شده است. از این نمونه ۲۵۷ پرسشنامه‌های خود را به پژوهشگر تحویل دادند. در این پژوهش از پرسشنامه‌های طرحواره یانگ (فرم کوتاه)، پرسشنامه DAS-۲۶ و پرسشنامه (DASS-۲۱) استفاده شده است.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که مسیرهای غیرمستقیم مدل معنادار است و این حاکی از معنی‌داری (۰/۰۵>P) نقش واسطه‌ای نگرش‌های ناکارآمد در ارتباط بین طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشانگان بالینی در مبتلایان به میگرن است.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که نگرش‌های ناکارآمد نقش واسطه‌ای میان طرحواره‌های ناسازگار اولیه و نشانگان بالینی افراد میگرنی دارد. لذا در افراد مبتلا به میگرن می‌توان با استفاده از روش روان‌شناختی نگرش‌های ناکارآمد این افراد را منعطف کرد و این مهم به نوبه خود در بهبود نشانگان بالینی میگرن این افراد مؤثر خواهد بود.

متن کامل [PDF 1212 kb]   (3239 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/9/5 | پذیرش: 1398/12/21 | انتشار: 1399/1/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Shenakht Journal of Psychology and Psychiatry

Designed & Developed by : Yektaweb