دوره 1، شماره 2 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1393 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 86-85 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی کردستان
چکیده:   (3269 مشاهده)
دکتر اصلان ضرابی به سال 1307 در کاشان متولد شد. به دلیل علاقه وافر ایشان به علم­اندوزی و جهانگردی مقطع دبیرستان را در فرانسه گذراند و پس از بازگشت به کشور مدرک پزشکی عمومی را در سال 31-1330 از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران اخذ کرد. استاد برای ادامه مدارج علمی، به انگلستان عزیمت نمود و دیپلم تخصصی در روان­پزشکی را از دانشگاه لندن (1344)کسب نمود و به عنوان اولین ایرانی به عضویت ممتاز کالج سلطنتی روان­پزشکان انگلستان نائل آمد. دکتر ضرابی در خلال سال­های اقامت در انگلستان مجوز طبابت در آن کشور را دریافت کرد و در مسئولیت­های مختلف از جمله دستیار بالینی روان­پزشکی در انستیتو روان­پزشکی لندن، دستیار بالینی نورولوژی انستیتو اعصاب کوئین­اسکونر لندن، کنسولتانت بخش روان­پزشکی دانشگاه سوتامپتون انگلستان، روان­پزشک مدعو در بخش روان­پزشکی دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند، روان­پزشک و عضو علمی در بخش اعتیاد روان­پزشکی سانفرانسیکو، و ... فعالیت کرد. سرانجام، هوای یاران پارس و تولای مردمان این پاک­بوم وی را بر عزیمت به وطن برانگیخت و پس از بازگشت در تمام عمر به خدمتگذاری علم و ایران همت گمارد.
عضویت در انجمن پزشکی روانی انگلستان (R.M.P.A) به­ عنوان اولین ایرانی؛ رئیس فنی بیمارستان ازگل (بیمه اجتماعی کارگران، 50-1344)؛ رئیس  بیمارستان و مرکز پزشکی ـ روان­پزشکی رازی (53-1350)؛ بنیانگذار و مسئول  دفتر بهداشت روانی در وزارت بهداری در تهران (54-1353)؛ بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره انجمن علمی اعتیاد (1380)؛ رئیس انجمن روان­پزشکی ایران (دو بار)؛ کاندید انجمن روان­پزشکی ایران در انجمن جهانی روان­پزشکی (وین ـ آتن)؛ عضو رسمی انجمنها و کنگرههای روان­پزشکی و نورولوژی فرانسوی زبان؛ عضو انجمن پزشکی روانی (مدیکوپسیکولوژیک) فرانسه؛ عضو شورای عالی اعتیاد بهزیستی؛ عضو انجمن فلسفه و حکمت؛ مدیر گروه پژوهشی علوم اعصاب دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی؛ ارائه صدها مقاله در همایش­ها و نشریات علمی ایران و بسیاری از کشورهای جهان؛ تدریس دروس کودکان استثنایی در ایران از سال 1346؛ از جمله خدمات علمی و آموزشی این استاد فقید است.
 
نشریه  علمی روانشناسی و روانپزشکی شناخت این فقدان بزرگ را خدمت خانواده ارجمند استاد و جامعه روان­شناسی و روان­پزشکی کشور تسلیت می­گوید (منبع این گزارش اطلاعیه­ای است که توسط مرکز پزشکی و روان­شناسی آرین منتشر شد)
 
واژه‌های کلیدی: یاد، استاد، دکتر، اصلان، ضرابی
متن کامل [PDF 186 kb]   |   متن کامل (HTML)   (1219 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1393/10/16 | پذیرش: 1393/10/16 | انتشار: 1393/10/16

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.