دوره 7، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1399 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 14-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کارشناس ارشد مشاوره خانواده، گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، همدان، ایران
2- دکترای تخصصی روانشناسی، گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، همدان، ایران ، Arezoo.nejatiyan@gmail.com
چکیده:   (4373 مشاهده)
مقدمه: مشکلات روان­شناختی ناشی از ناباروری می­‌تواند یک عامل تشدیدکننده ناباروری باشد. درمان آدلری بر کمک به افراد برای ایجاد یک شیوه از زندگی متمرکز است که با ابزارهای جبرانی سازنده‌­تر برای کهتری و علاقه اجتماعی بیشتر مشخص می­‌گردد.
هدف: پژوهش حاضر با هدف بررسی تأثیر مشاوره گروهی با رویکرد آدلری بر ناامیدی و اضطراب مرگ زنان نابارور انجام شد.
روش: روش پژوهش نیمه­‌آزمایشی بود. جامعه­‌ی آماری پژوهش را کلیه­‌ی زنان نابارور شهرستان کرمانشاه در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۳۲۴ نفر تشکیل می­‌داد که در کلینیک ناباروری دارای پرونده بودند. از جامعه­‌ی آماری فوق ۴۰ نفر به روش نمونه­‌گیری در دسترس به عنوان نمونه­‌ی آماری انتخاب شد که در دو گروه آزمایش (۲۰ نفر) و گروه کنترل (۲۰ نفر) به صورت تصادفی جایگزین شدند. همه ۴۰ نفر به وسیله ابزارهای پژوهش از جمله پرسشنامه اضطراب مرگ و پرسشنامه ناامیدی، مورد آزمایش قرار گرفتند. گروه آزمایش طی ۱۰ جلسه مشاوره گروهی با رویکرد آدلر و گروه کنترل مداخله دریافت نکرد؛ سپس از هر دو گروه پس‌­آزمون از مقیاس­‌های فوق گرفته و با آزمون تحلیل کواریانس تحلیل گردید.
یافته‌­ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد مشاوره گروهی با رویکرد آدلری باعث کاهش اضطراب مرگ (۰/۰۵>P) و کاهش ناامیدی (۰/۰۵>P) در گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل در مرحلهپس­‌آزمون شد.
نتیجه­‌گیری: مشاوره گروهی با رویکرد آدلری توانست به طور معناداری باعث کاهش اضطراب مرگ و ناامیدی، در مقایسه با گروه کنترل شود.
متن کامل [PDF 516 kb]   (2745 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/8/13 | پذیرش: 1398/11/30 | انتشار: 1399/1/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.