دوره 11، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1403 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 167-152 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کارشناسی ارشد گروه روانشناسی سلامت، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران ، soogand.psychologist@gmail.com
2- استادیارگروه پزشکی، مرکز قلب تهران، دانشگاه علوم پزشکی، تهران، ایران
3- استادیارگروه روانشناسی سلامت، ، دانشگاه آزاد اسلامی، واحدکرج، مرکز تحقیقات مراقبت‌های بالینی و ارتقاء سلامت، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران
چکیده:   (333 مشاهده)
مقدمه: استفاده از درمان گروهی وجودی و درمان گروهی ذهن آگاهی در ارتقای تاب‌آوری و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پرفشاری خون سودمند به نظر می­رسد.
هدف: هدف پژوهش حاضر مقایسه اثربخشی درمان گروهی وجودی و درمان گروهی ذهن آگاهی بر تاب‌آوری و کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به پرفشاری خون بود.
روش: روش پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری این پژوهش، شامل بیماران مبتلا به بیماری پرفشاری خون مراجعه کننده به بیمارستان آتیه تهران در شش ماهه دوم سال 1401 بودند که از میان آن‌ها 45 نفر به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب و با گمارش تصادفی در 2 گروه مداخله و 1 گروه کنترل قرار گرفتند. ابزار پژوهش شامل مقیاس تاب­آوری کانر دیویدسون (2003) و پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان جهانی بهداشت (1989) بود. پس از اجرای 10 جلسه درمان گروهی وجودی و 10 جلسه درمان گروهی ذهن آگاهی برای گروه­های مداخله، داده­ها با استفاده از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر و در نرم افزار اس پی اس اس نسخه 24 تحلیل شد.
یافته­‌ها: نتایج آزمون تعقیبی بن­فرونی حاکی از تفاوت معنادار میانگین‌های گروه­های آزمایش و گواه با یکدیگر و نشان‌‌دهنده اثربخشی درمان­های وجودی و ذهن آگاهی بر متغیرهای تاب‌آوری و کیفیت زندگی در گروه­های آزمایش بود (01/0>P).
نتیجه­‌گیری: پیشنهاد می‌شود که در جهت افزایش تاب‌آوری و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پرفشاری خون دوره­های درمان وجودی و درمان ذهن آگاهی برای این بیماران در کنار درمان­های دارویی برگزار شود
متن کامل [PDF 1090 kb]   (233 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1403/1/27 | پذیرش: 1402/11/29 | انتشار: 1403/2/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.