دوره 8، شماره 6 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1400 )                   جلد 8 شماره 6 صفحات 150-138 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- دانشیار، گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران ، Gharraee.b@iums.ac.ir
3- کارشناسی ارشد، گروه پرستاری جراحی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گلستان، ایران
چکیده:   (949 مشاهده)
مقدمه: مدل‌‌های فعلی مؤلفه‌ی نگرانی جسمانی حساسیت اضطرابی را به عنوان متغیری اساسی مرتبط با پیامدهای روانشناختی ناشی از همه‌‌گیری کووید-۱۹ نشان می‌‌دهند.
هدف: پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه‌ی اضطراب ناشی از کووید-۱۹ و اضطراب سلامت با میانجی‌گری مؤلفه‌ی نگرانی جسمانی در طول پاندمی کووید-۱۹ انجام شد.
روش: این مطالعه از نوع پژوهش‌‌های توصیفی- مقطعی و داده‌‌ها به صورت اینترنتی جمع‌آوری شد. بدین منظور ۵۵۴ نفر از بزرگسالان شهر تهران به وسیله یک پرسشنامه آنلاین از ۱ تا ۱۵ تیرماه ۱۳۹۹، به صورت ناشناس به روش نمونه‌‌گیری در دسترس مورد ارزیابی قرار گرفتند. ابزارهای این مطالعه شامل سیاهه اضطراب کرونا ویروس، پرسشنامه اضطراب سلامت و پرسشنامه حساسیت اضطرابی بود. داده‌‌های گردآوری‌ شده با استفاده از روش همبستگی پیرسون و معادلات ساختاری توسط نسخه ۲۵ نرم‌‌افزار
SPSS و نسخه ۸/۸۰ نرم‌افزار لیزرل تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌‌ها: دامنه سنی شرکت‌کنندگان بین ۱۸ تا ۶۵ سال با میانگین و انحراف معیار ۱۲/۲۱±۳۸/۰۳ بود. نتایج همبستگی پیرسون نشان داد که مؤلفه‌ی نگرانی جسمانی و اضطراب سلامتی رابطه مثبت و معنی‌‌داری با اضطراب ناشی از کووید-۱۹ دارد (۰/۰۵>
P). نتایج معادلات ساختاری نشان داد مسیر مستقیم معناداری از اضطراب سلامت به اضطراب ناشی از کووید-۱۹ برقرار است همچنین مسیر غیرمستقیم معناداری از اضطراب سلامت به اضطراب ناشی از کووید-۱۹ به واسطه مؤلفه‌ی نگرانی جسمانی با ضریب مسیر ۰/۱۶ درصد برقرار است.
نتیجه‌‌گیری: مؤلفه‌ی نگرانی جسمانی ارتباط بین اضطراب سلامتی و اضطراب ناشی از کووید-۱۹ را در نمونه‌‌ی ایرانی میانجی‌‌گری می‌‌کند. این یافته‌‌ها می‌‌تواند در پیشگیری مؤثر و تبیین اثرات روانشناختی همه‌‌گیری کووید-۱۹ کمک کند.
متن کامل [PDF 833 kb]   (710 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/4 | پذیرش: 1400/10/1 | انتشار: 1400/11/9

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.