دوره 8، شماره 6 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1400 )                   جلد 8 شماره 6 صفحات 49-37 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشیار، گروه روانشناسی، دانشگاه الزهرا، تهران، ایران
چکیده:   (640 مشاهده)
مقدمه: بیماری کووید-۱۹ علاوه بر آسیب­‌های جدی که برای سلامت جسمی مردم ایجاد کرده، پریشانی روانشناختی فراوانی را به بار آورده است که شناخت عوامل مرتبط با تحمل پریشانی در این دوران ضروری به نظر می­رسد.
هدف: پژوهش حاضر با هدف تعیین نقش ویژگی­‌های شخصیتی و سبک­‌های مقابله­‌ای در پیش‌­بینی تحمل پریشانی در دوران شیوع ویروس کرونا انجام شد.
روش: پژوهش حاضر از نوع مطالعات توصیفی- همبستگی بود. جامعه آماری شامل کلیه افراد ۶۰-۱۸ سال ساکن شهر تهران بود که در سال ۱۳۹۹ به صورت اینترنتی در پژوهش شرکت کردند. حجم نمونه براساس فرمول کرامر ۲۸۰ نفر تعیین و با روش نمونه‌گیری غیر تصادفی در دسترس انتخاب شدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه­‌های تحمل پریشانی (
DTS)، راهبردهای مقابله‌­ای (WOCQ) و شخصیت نئو (NEO-FFI) بود. داده­‌ها با روش رگرسیون چندگانه و با نرم‌­افزار SPSS نسخه ۲۵ تحلیل شدند.
یافته‌­ها: ویژگی­‌های شخصیتی برونگرایی، انعطاف­‌پذیری و موافق بودن تأثیر مثبت و روان رنجوری تأثیر منفی و بیشترین تأثیر را بر میزان تحمل پریشانی افراد در دوران شیوع کرونا دارند (۰/۰۰۱=
P). راهبردهای مسئله‌دار تأثیر مثبت و راهبردهای هیجان مدار تأثیر منفی و بیشترین تأثیر بر میزان تحمل پریشانی افراد در دوران شیوع کرونا دارند (۰/۰۰۱=P).
نتیجه‌­گیری: براساس یافته­‌های این پژوهش، ویژگی­‌های شخصیتی و سبک­‌های مقابله‌­ای در پیش‌­بینی تحمل پریشانی در دوران شیوع ویروس کرونا نقش تعیین­‌کننده‌­ای دارند؛ بنابراین می­‌توان نتیجه گرفت، توجه به ویژگی­‌های شخصیتی به ویژه روان رنجوری و راهبردهای مقابله‌­ای هیجان مدار در افراد و ارائه آموزش‌­ها و مشاوره­­‌های تخصصی به این افراد در دوران پاندمی کرونا در جهت ارتقای سطح تحمل پریشانی می­‌تواند مؤثر باشد.

متن کامل [PDF 439 kb]   (379 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/5/28 | پذیرش: 1400/9/2 | انتشار: 1400/11/9

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.