:: دوره 8، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1400 ) ::
جلد 8 شماره 1 صفحات 61-73 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی مقایسه‌ای الگوهای تنظیم هیجان در دهه‌های مختلف سنی
نرگس سعیدی ، مژگان لطفی ، شهربانو قهاری ، محمدرضا پیرمرادی
استادیار، گروه سلامت روان، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (174 مشاهده)
مقدمه: تنظیم هیجان فرایندی است که فرد بداند تحت تأثیر چه هیجاناتی است، چگونه و به چه صورت می‌تواند آن را تجربه و مدیریت کند.
هدف: هدف از تحقیق حاضر، بررسی مقایسه‌ای الگوهای تنظیم هیجان در دهه‌های مختلف سنی در افراد ۲۰ تا ۷۰ سال شهر تهران بود.
روش: طرح پژوهش، علی-مقایسه‌ای و جامعه آماری شامل تمامی افراد ۲۰ تا ۷۰ سال در سال ۱۳۹۸ در شهر تهران که ۲۳۰ نفر به روش در دسترس انتخاب و به پرسشنامه‌های دشواری در تنظیم هیجان، تنظیم هیجان و تنظیم هیجان دیگران و خود پاسخ دادند. تجزیه‌ و تحلیل داده­‌ها با استفاده از تحلیل چند متغیره آنالیز واریانس با نرم‌افزار
SPSS نسخه ۲۲ انجام شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد فقط در عامل استفاده از راهبردهای تنظیم هیجان در دهه‌های مختلف سنی تفاوت معنادار وجود دارد (۰/۰۰۲=
p). در مقایسه زوجی دهه‌های سنی بازه (۳۰-۲۰) با بازه‌های (۶۰-۵۱) و (۷۰-۶۱) به ترتیب با (۰/۰۲=p) و (۰/۰۳=p) و همین‌طور بازه (۴۰-۳۱) با بازه‌های (۶۰-۵۱) و (۷۰-۶۱) با (۰/۰۳=p) و (۰/۰۱=p) در سطح معنی‌داری کمتر از ۰/۰۵ تفاوت معنی‌دار داشت. این تفاوت به گونه‌ای بود که بیشترین میزان تنظیم هیجان مربوط به بازه (۷۰-۶۱) با میزان ۴/۵۷ و کمترین مربوط به بازه‌های (۳۰-۱۹) و (۴۰-۳۱) با میزان ۳/۹۶ بود.
نتیجه‌گیری: تفاوت استفاده از راهبردهای تنظیم هیجانی در سنین مختلف و استفاده از راهبردهای سازگارانه تنظیم هیجان در دهه‌های سنی بالاتر می‌تواند به درک ما از نقش تفاوت سنی در تجربیات هیجانی افراد کمک‌ نماید.
واژه‌های کلیدی: هیجان، تنظیم هیجان، سن
متن کامل [PDF 749 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/30 | پذیرش: 1399/12/6 | انتشار: 1400/1/21


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها