:: دوره 6، شماره 3 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1398 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 46-58 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه‌ی الگوهای شخصیتی مبتنی بر سیستم‌های مغزی – رفتاری با سوگیری توجه و پیش‌توجه در بیماران وابسته به مت‌آمفتامین
کیومرث ارجمند قجور ، علی اقبالی
دکتری تخصصی روانشناسی، دانشگاه تبریز، تبریز، ایران
چکیده:   (537 مشاهده)
مقدمه: امروزه، سوء مصرف مواد به یکی از مشکلات اساسی در جوامع تبدیل شده و شیوع آن در بین جوانان بیشتر شده است.
هدف: هدف از مطالعه حاضر تعیین رابطه­‌ی الگوهای شخصیتی مبتنی بر سیستم­‌های مغزی - رفتاری با سوگیری توجه و پیش‌­توجه در بیماران وابسته به مت‌­آمفتامین بود.
روش:  طرح پژوهش از نوع علی - مقایسه­‌ای بود. جامعه آماری شامل تمامی بیماران مرد وابسته به مت­‌آمفتامین شهرستان تکاب بود که از بین آنها تعداد ۳۰ نفر به شیوه‌­ی نمونه­گیری در دسترس به­‌عنوان نمونه آماری انتخاب و با همین تعداد از افراد گروه کنترل مورد مقایسه قرار گرفتند. هر دو گروه از لحاظ برخی متغیرهای جمعیت­‌شناختی همتاسازی شدند. ابزار پژوهش شامل آزمایه «پروب دات»، پرسشنامه شخصیتی گری - ویلسون(GWPQ)، مصاحبه بالینی ساختارنایافته و پرسشنامه اطلاعات جمعیت­‌شناختی بود. به منظور تجزیه و تحلیل داده­‌ها علاوه بر آماره­‌های توصیفی از ضریب همبستگی پیرسون و آزمون t مستقل استفاده شد.
یافته­‌ها: نتایج نشان داد بیمارانی که نمرات بالایی در سیستم فعال­سازی رفتاری به­‌ویژه خرده سیستم سائق و جستجوی لذت بدست آورده‌­اند در مقایسه با بیماران دیگر، سوگیری توجه بیشتری نسبت به کلمات محرک مربوط به مواد از خود نشان می‌­دهند. در ارتباط با سوگیری پیش‌­توجه تفاوتی بین افراد مشاهده نشد.
نتیجه­‌گیری: با توجه با اینکه سو‌گیری توجه و سیستم‌­های مغزی – رفتاری نقش مهمی را در ابتلا به عود و مصرف مجدد مواد دارند، شناسایی و فهم این عوامل در درمان ضروری به نظر می‌رسد.
واژه‌های کلیدی: سیستم‌­های مغزی – رفتاری، سوگیری توجه، سوگیری پیش‌­توجه، مت­‌آمفتامین
متن کامل [PDF 722 kb]   (370 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/1/5 | پذیرش: 1398/4/3 | انتشار: 1398/4/24XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 3 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها