:: دوره 6، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1398 ) ::
جلد 6 شماره 1 صفحات 11-22 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی هنردرمانی مبتنی بر رویکرد شناختی- رفتاری بر خودپنداره و تن‌انگاره در دختران نوجوان مبتلا به اختلال بدشکلی بدن شهر اهواز
احلام جاسمی زرگانی ، رضا جوهری فرد
استادیار،گروه روانشناسی بالینی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (221 مشاهده)
مقدمه: اختلال بدشکلی بدن یکی از اختلالات شایع دوران نوجوانی است که با اشتغال ذهنی به وجود نقص جسمانی در بدن مشخص می‌شود.
هدف: هدف کلی این پژوهش تعیین اثربخشی هنردرمانی مبتنی بر رویکرد شناختی-رفتاری بر خودپنداره و تن‌انگاره در دختران نوجوان مبتلا به اختلال بدشکلی بدن شهر اهواز بود.
روش: نمونه پژوهش شامل ۳۰ نفر (۱۵ نفر گروه آزمایش و ۱۵ نفر گروه کنترل) از دانش‌آموزان بود که به صورت نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. روش پژوهش نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود و جهت جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه خودپنداره، روابط چند بعدی خود - بدن استفاده شد.
یافته‌ها: برای تحلیل داده‌ها از روش تحلیل کواریانس چند متغیری و نرم افزار ۱۶ SPSS استفاده شد. نتایج حاصل از تحلیل داده‌ها نشان داد، هنردرمانی مبتنی بر رویکرد شناختی - رفتاری در گروه آزمایش در مقایسه با گروه کنترل باعث تغییر معنی‌دار در نمرات خودپنداره و تن‌انگاره شده است و این تأثیر در مرحله پیگیری نیز تداوم داشته است.
نتیجه‌گیری: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هنردرمانی مبتنی بر اصول درمانِ شناختی رفتاری می‌تواند در درمان افراد مبتلا به اختلال بدشکلی بدن مورد استفاده قرار بگیرد.
واژه‌های کلیدی: هنردرمانی، درمان شناختی- رفتاری، خودپنداره، تن‌انگاره، اختلال بدشکلی بدن
متن کامل [PDF 551 kb]   (137 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۸ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۳


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها