:: دوره 6، شماره 3 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1398 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 15-30 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین اجتناب تجربی و صفات طیف اوتیسم با رفتارهای احتکاری: نقش میانجی شناختارهای احتکاری
اشرف زنگویی ، قاسم آهی ، فاطمه شهابی زاده
استادیار، گروه روانشناسی، واحد بیرجند، دانشگاه آزاد اسلامی، بیرجند، ایران
چکیده:   (551 مشاهده)
مقدمه: اختلال احتکار یک وضعیت روان‌شناختی پیچیده و به درستی درک نشده است که میلیون‌ها نفر را در دنیا تحت تأثیر قرار می‌دهد.
هدف: پژوهش حاضر با هدف بررسی ارتباط بین اجتناب تجربی و صفات طیف اوتیسم با رفتارهای احتکاری با نقش میانجی شناختارهای احتکاری انجام شد.
روش: پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی بود و جامعه آماری آن را کلیه دانشجویان دانشگاه آزاد شهر بیرجند در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵ تشکیل داد. نمونه این پژوهش ۳۶۹ نفر بود که به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای تصادفی انتخاب شدند و به پرسشنامه رفتار احتکاری تجدیدنظر شده، پرسشنامه شناختارهای احتکاری، پرسشنامه اجتناب تجربی و چک‌لیست طیف اوتیسم پاسخ دادند.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که اجتناب تجربی به‌طور مثبت و معنی‌دار با جنبه‌های احتکار رابطه دارد، درحالی‌که صفات طیف اوتیسم با جنبه‌های شناختی و رفتاری احتکار رابطه‌ای نداشت. یافته‌های مربوط به بررسی نقش میانجی نشان داد که در مدل پیشنهادی فقط متغیر اجتناب تجربی نقش میانجی دارد.
نتیجه‌گیری: یافته‌های این پژوهش از مدل‌های شناختی – رفتاری احتکار حمایت کرد و پیشنهاد داد که اجتناب تجربی و شناختارهای احتکاری نقش مهمی را در رشد و حفظ مشکلات مربوط به احتکار بازی می‌کند.
واژه‌های کلیدی: رفتارهای احتکاری، شناختارهای احتکاری، اجتناب تجربی، صفات طیف اوتیسم
متن کامل [PDF 753 kb]   (251 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/11/29 | پذیرش: 1398/2/9 | انتشار: 1398/4/24XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 3 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها