:: دوره 5، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1397 ) ::
جلد 5 شماره 1 صفحات 65-76 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ی سبک زندگی و میزان سرسختی زنان بعد از طلاق در ایران (تبریز) و زنان ایرانی مقیم فنلاند (هیلسینکی)
خانم سارا منصوری ، آقای پرویز کریمی ثانی، آقای ارسلان رحمان نژاد، آقای سامان صادق پور
دانشگاه آزاد تبریز
چکیده:   (433 مشاهده)
مقدمه: سبک زندگی از متغیرهای مشترک در حوزه جامعه­شناسی و روانشناسی است که مرتبط با مفاهیم سلامت روان است. هدف: این پژوهش به بررسی مقایسه‌ی سبک زندگی و میزان سرسختی زنان بعد از طلاق در ایران (تبریز) و زنان ایرانی مقیم فنلاند (هیلسینکی) می‌پردازد.
روش: نمونه مورد بررسی شامل 100 نفر از زنان مطلقه 50 زن واقع در ایران (تبریز) و 50 زن واقع در فنلاند (هیلسینکی) انتخاب گردیدند. در این مطالعه با روش نمونه‌گیری در دسترس و بر اساس نسبت جمعیت زنان مطلقه انتخاب شدند. این پژوهش از نوع توصیفی-مقایسه­ای بود. به منظور جمع‌آوری داده­ها از پرسشنامه سرسختی کوباسا و پرسشنامه سبک زندگی (LSQ) استفاده شد. برای تجزیه تحلیل داده‌ها از آزمون T (برای فرضیه‌هایی که فقط با یک مؤلفه مقایسه شده‌اند) و آزمون MANOVA (برای فرضیه‌هایی که بیش از یک مؤلفه مقایسه شده‌اند) مورد استفاده قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج آزمون T و آزمون MANOVA نشان داد که متغیرهای سبک زندگی (F=3/17, Sig =0/03) و سرسختی (F=3/04, Sig =0/04) تفاوت معنی‌داری با هم دارند.
نتیجه ­گیری: از نتیجه­گیری پژوهش چنین برمی­آید که سبک زندگی پذیرنده احساسات توأم با سرسختی می­تواند به عنوان یک عامل حمایتی در برابر استرس­ها و به‌ویژه استرس طلاق عمل کند.
واژه‌های کلیدی: سبک زندگی، سرسختی روان‌شناختی، طلاق
متن کامل [PDF 463 kb]   |   متن کامل (HTML)   (295 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۴XML   English Abstract   Printدوره 5، شماره 1 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها