دوره 2، شماره 4 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1394 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 69-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، گروه روان‌شناسی ، e.nezamipour@yahoo.com
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، دانشکده علوم انسانی و اجتماعی، گروه روان‌شناسی
چکیده:   (3190 مشاهده)

هدف: ابتلاء به بیماری مزمن کلیه با افت شدید کیفیت زندگی همراه است و امید به زندگی نقش بسزایی در بهبود کیفیت زندگی بیماران دیالیزی دارد. در این پژوهش، نقش میانجی گرانه امید به زندگی بر رابطه عامل‌های روان نژندی و برون‌گرایی و کیفیت زندگی بیماران دیالیزی بررسی شد.

روش‌: در یک بررسی از نوع همبستگی، 100 بیمار دیالیزی از بیمارستان‌های استان قم به صورت نمونه گیری تصادفی خوشه‌ای انتخاب شدند و شرکت‌کنندگان مقیاس کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی، امید به زندگی و ویژگی‌های شخصیت نئو را تکمیل کردند. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از روش الگویابی معادلات ساختاری انجام گرفت.

یافته‌ها: نتایج معادلات ساختاری نشان داد که امید به زندگی در رابطه بین دو عامل روان‌نژندی و برون‌گرایی نقش واسطه‌ای دارد؛ بدین معنی که روان‌نژند‌ی اثر غیرمستقیم منفی و  برون‌گرایی اثر غیرمستقیم مثبت به واسطه امید به زندگی بر کیفیت زندگی دارند.

نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌ها، عامل‌های روان‌نژندی و برون‌گرایی نقش مهمی بر امید به زندگی و نهایتاً کیفیت زندگی بیماران دیالیزی ایفا می‌کنند.

متن کامل [PDF 634 kb]   |   متن کامل (HTML)   (2621 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/9/8 | پذیرش: 1395/1/27 | انتشار: 1395/1/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.