دوره 8، شماره 5 - ( مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت 1400 )                   جلد 8 شماره 5 صفحات 55-39 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


کارشناس ارشد، گروه روانشناسی، موسسه آموزش عالی فاطمیه (س) شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (763 مشاهده)
مقدمه: براساس شواهد تکاملی، انسان نیز مانند دیگر نخستی­‌ها، ذاتاً دارای الگوی چندهمسری است. در این پژوهش ما به بررسی شواهد چندهمسری و پیامدهای روانی- اجتماعی آن پرداختیم.
هدف: در این مقاله به جمع‌­آوری و بررسی پژوهش‌­های مختلف از جوامعی که در آن­‌ها چندهمسری مرسوم و قانونی است، با هدف بررسی مسائل مربوط به زنان در این خانواده‌­ها، پرداخته‌­ایم.
روش: مطالعه حاضر از نوع پژوهش مروری سیستماتیک بود. بدین منظور کلید واژه­‌های مربوطه در پایگاه داده­‌های معتبر داخلی و خارجی نظیر
SID، Science Direct و PubMed جست‌وجو و تعداد ۳۰ مقاله مرتبط از ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰ استخراج شد؛ و ۱۷ مقاله مورد بررسی قرار گرفت. سپس نتایج تأثیر چندهمسری در هر کدام مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌­ها: مشکلات فراوانی مانند سطوح پایینی از عزت نفس، عملکرد خانوادگی و تربیت فرزندان همچنین اختلالاتی مانند جسمانی­‌سازی، افسردگی، وحشت­‌زدگی، اضطراب، افسرده‌­خویی، حساسیت بین فردی، عقاید پارانویید، خصومت و ... دامن­‌گیر زنانی است که در خانواده‌­های چندهمسر زندگی می­‌کنند.
نتیجه‌­گیری: براساس بررسی انجام شده نتیجه می­‌گیریم که شاید بنیان زیستی ما برای تک همسری ساخته نشده باشد؛ اما شواهد گردآوری شده، نشان دهنده‌­­ی این واقعیت است که پیروی از روند زیستی تکاملی برای انسان امروزی (پیروی از چندهمسری) آسیب­‌زاست و باید مورد تجدیدنظر اساسی قرار گیرد.
متن کامل [PDF 664 kb]   (783 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/5/21 | پذیرش: 1400/8/1 | انتشار: 1400/9/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.